Cumhuriyet Açık Eskrim Turnuvasına Antalyalı Sporcular Damga Vurdu

Cumhuriyet Açık Eskrim Turnuvasına Antalyalı Sporcular Damga Vurdu

1 KASIM 2018 / Betül KAPLAN ÇAY

Antalya’nın Alanya ilçesinde U10, U12, U14 yaş kategorilerinde düzenlenen Cumhuriyet Açık Eskrim Turnuvalarında toplamda en fazla madalyayı Antalya ferdi sporcuları kazanırken, il bazında ortaya çıkan madalya istatistiğine göre en fazla madalya kazanan il İstanbul oldu.

GENEL TOPLAMDA ANTALYA FERDİ SPORCULARI İLK SIRADA
Epe, flöre ve kılıç branşlarında 18 altın, 18 gümüş, 108 bronz toplam 144 madalya sahibini bulurken, kulüp bazında en fazla madalyayı Antalya ferdi sporcuları elde etti. 2 altın, 2 gümüş, 10 bronz toplam 14 madalyayı Antalyalı ferdi sporcular kazanırken, İstanbul’dan Marmara Eskrim Spor Kulübü sporcuları 1 altın, 1 gümüş, 10 bronz toplam 12 madalya ile ikinci, İstanbul ferdi sporcuları da 4 gümüş, 7 bronz toplam 11 madalya ile 3. sırada yer aldı.

İL BAZINDA EN FAZLA MADALYA İSTANBUL’A

Genel toplamda il bazında ilk sırayı 3 altın, 6 gümüş, 36 bronz toplam 45 madalya ile İstanbul alırken, 7 altın, 5 gümüş, 17 bronz toplam 29 madalya ile Ankara ikinci, Antalya ise 3 altın, 2 gümüş, 11 bronz toplam 16 madalya ile üçüncü sırada yer alan il oldu. 16 farklı ilden, 37 farklı kulüp sporcusu toplamda 144 madalyayı paylaştı.

ALANYA’DA 864, GÖLBAŞI’NDA 249 TOPLAM 1113 SPORCU


Alanya’da U10 erkekler epede 32, U14 erkekler kılıçta 131, U10 erkekler kılıçta 45, U12 kızlar epede 62, U14 erkekler epede 89, U12 kızlar kılıçta 73, U10 kızlar epede 24, U12 erkekler kılıçta 126, U10 kızlar kılıçta 26, U12 erkekler epede 89, U12 kızlar epede 87, U14 kızlar kılıçta 80 olmak üzere toplam 864 sporcu yarıştı.

Gölbaşı’nda oynanan flöre müsabakalarında ise U14 erkeklerde 54, U12 kızlarda 46, U10 erkeklerde 16, U14 kızlarda 61, U12 erkeklerde 55, U10 kızlarda 17 toplam 249 sporcu mücadele etti. Her iki turnuvadaki toplam katılım sayısı 1.113 olarak gerçekleşti.




FLÖREDE İSTANBUL EN ÇOK MADALYAYI ALAN İL OLDU


Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde flöre kategorisinde düzenlenen turnuvada 6 altın, 6 gümüş, 36 bronz toplam 48 madalya dağılımına bakıldığında; 

•En fazla madalyayı 1 altın, 1 gümüş, 10 bronz toplam 12 madalya ile İstanbul Marmara Eskrim Spor Kulübü sporcuları kazandı. 
•Yine İstanbul Altınyurt Spor Kulübü sporcuları 1 altın, 7 bronz toplam 8 madalya ile ikinci sırayı aldı. 
•İstanbul ferdi sporcuları ise 3 gümüş, 3 bronz toplam 6 madalya kazanarak üçüncü sırada yer aldı.
•İl bazında en fazla madalyayı 2 altın, 4 gümüş, 24 bronz toplam 30 madalya ile İstanbul ili kazandı.
•Adıyaman ili 1 altın, 1 gümüş, 3 bronz madalya ile 2. sırada yer aldı.
•Mersin ili ise 1 altın, 4 bronz toplam 5 madalya ile kendine 3. sırada yer buldu.
•Flöre kategorisinde 6 farklı ilden, 13 farklı kulüp/ferdi sporcusu 48 madalyayı paylaşmış oldu.

KILIÇTA BURSALI SPORCULAR İLK SIRAYI ALMAYI BAŞARDI


Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen turnuvada ise kılıç branşında;

•Kulüp bazında Bursa ferdi sporcuları 1 altın, 2 gümüş, 7 bronz toplam 10 madalya ile birinci,
• Vişnelik Tenis Eskrim Spor Kulübü 2 altın, 1 gümüş, 3 bronz toplam 6 madalya ile ikinci,
•Eskişehir Demir Spor Kulübü ise topladığı 5 bronz madalya ile üçüncü sırada yer aldı. 
•Ankara ili, il bazında 3 altın, 2 gümüş, 8 bronz toplam 13 madalya ile ilk sırada yer aldı.
•Bursa ili ise 1 altın, 2 gümüş, 9 bronz toplam 12 madalya ile ikinci oldu.
•İstanbul ili 1 altın, 1 gümüş, 6 bronz toplam 8 madalya kazanarak 3. sırada yer buldu.
•Kılıç kategorisinde 9 farklı ilden 20 farklı kulüp/ferdi sporcusu 48 madalyayı paylaştı.

EPEDE ANTALYALI SPORCULAR MADALYALARI TOPLADI


Alanya’da gerçekleştirilen epe müsabakaları sonucunda ise;

•Antalya ferdi sporcuları 2 altın, 2 gümüş, 10 bronz toplam 14 madalya ile birinci olmayı başardı.
•Ankara’dan Çankaya Eskrim Spor Kulübü 2 altın, 1 gümüş, 5 bronz toplam 8 madalya kazanarak ikinciliği elde etmeyi başardı.
•İstanbul ferdi sporcuları ise 1 gümüş, 3 bronz toplam 4 madalya kazanarak 3. sıradaki yerini aldı.
•Antalya ili, 3 altın, 2 gümüş, 11 bronz toplam 16 madalya ile ilk sırayı almayı başardı.
•2 altın, 2 gümüş, 8 bronz toplam 12 madalya kazanan Ankara ili ikinci sırada yer aldı.
•İstanbul ili ise 1 gümüş, 6 bronz toplam 7 madalya ile kendine üçüncü sırada yer buldu.
•Epe branşında, 9 farklı ilden 15 farklı kulüp/ferdi sporcusu 48 madalyayı paylaştı.