Antalya'da düzenlenen 'Maviden Beyaza Antalya' etkinliğinde sporcular ve sporseverler bir günde dört mevsimi yaşadı. 


8 Şubat’ta düzenlenen “Maviden Beyaza Antalya” Kış Sporları Organizasyonu’nda sporcular aynı gün içerisinde Konyaaltı’nda yüzdü,bisikletle Torosları tırmanıp Saklıkent’te kayak yarışında mücadele etti.

Sabah Konyaaltı Sahili'nde yüzen sporcular, ardından 50 kilometre bisiklet sürdü. Etkinlik, Saklıkent Kayak Merkezi'ndeki pistte yapılan kayak yarışlarıyla sona erdi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın kentin doğal ve iklimsel güzelliklerinin tanıtımı amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği 'Maviden Beyaza Antalya' kış sporları organizasyonu büyük heyecanla başladı. 'Yüz- sür- kay' olarak adlandırılan etkinlikte sporcular, ilk önce dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde yüzmeyle başladı. Etkinlik kapsamında sporcular ve izleyenler bir günde dört mevsimi yaşadı.Her etap için 30 sporcunun kıyasıya mücadele ettiği etkinlikte yüzme yarışının ardından bisikletçiler 50 kilometrelik zorlu tırmanışa karşı pedal çevirdi. Bisikletli sporcuların dik yokuştan oluşan parkur boyunca oldukça zorlandığı dikkati çekti. Parkur Saklıkent Kış Sporları Merkezi'nde sona ererken, burada kayak sporcuları start aldı. 2.5 kilometrelik pistte kayak yapan sporcular renkli görüntüler oluşturdu. Kış sporları organizasyonu kayak etkinliği ile sona erdi.


Maviden Beyaza Antalya Kış Sporları Organizasyonu'nun Türkiye'de bir ilk olduğunu vurgulayan Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Prof.Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, etkinliği Antalya turizminin çeşitlenmesi ve tanıtımı açısından çok önemsediklerini vurguladı. Antalya'nın dünyada aynı gün hem kayak yapılabilen, hem de denize girilebilen nadir kentlerden biri olduğunu belirten Hacıcaferoğlu, "Antalya'da aynı gün içerisinde Toroslar'da kayak yapıp, bir saat sonra Konyaaltı'nda rahatlıkla denize girebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Antalya’nın dünyada aynı gün hem kayak yapılabilen hem de denize girilebilen nadir kentlerden biri olduğunu vurgulayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu BaşkanıDavut Çetin, “Antalya’da aynı gün içerisinde Toroslar’da kayak yapıp, bir saat sonra Konyaaltı’nda rahatlıkla denize girebilirsiniz. Bu özellik Antalya’yı dünyadaki bir çok turizm destinasyonundan farklı kılan bir zenginlik. Bugün iki aktivitenin arasına bisiklet etabını da koyarak farklı bir triatlon yaptık. Geçen yıl Saklıkent’te kayak yarışı ile başlatmıştık. Bu sene tam tersini yaptık. Konyaaltı’ndan yüzme yarışı ile startını verdik. Sporcular için de izleyenler için de çok güzel ve heyecanlı bir organizasyon oldu. Zor bir parkur olmasına rağmen tüm sporcularımız ve görevlilerimiz en küçük bir olumsuzluk yaşamadan yarışlarımızı tamamladık. Bu etkinliği Antalya turizminin tanıtımı için çok önemsiyoruz. Umuyorum bu etkinliği önümüzdeki süreçte uluslararası düzeye taşıyacağız. Hedefimiz gelecek yıllarda dünyaca ünlü sporcuları kentimizde ağırlamak. Organizasyonumuzu Antalya Valiliği’nin himayelerinde gerçekleştirdik. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyemize, Konyaaltı Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Antalyaspor Yüzme, Kayak, Bisiklet ve Yüzme Federasyonu İl Temsilcilikleri, Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi”ne teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışlarda dereceye girenler:

"Kadınlar Yüzme Etabında 1. Sıla Özdemir, 2. Sibel Levent, 3. Cemre Can,

Erkekler Yüzme Etabında 1. Muhammed Bertuğ Polatçı, 2. Soner Oral Kasım, 3. Yavuz Fatih Can.

Bisiklet Etabı: 1. Mustafa Tekin, 2. Alper Köroğlu, 3. Osman Koç.

Kayak Etabı Kadınlar: 1. Su Yalın, 2. Duru Egeli, 3. Elif Başer.

Kayak Etabı Erkekler: 1. Osman Özaydın, 2. Ahmet Özaydın, 3. Mehmet Kayışlı.

Genel Klasman Takım Kupa Birincileri: Soner Oral Kasım, Furkan Gürler, Mehmet Kayışlı.

Genel Klasman Takım Kupa İkincileri: Sıla Özdemir, Osman Koç, Su Yalın.

Genel Klasman Takım Kupa Üçüncüleri: Sibel Levent, Mustafa Tekin, Fikret Yıldız."

Ferdi olarak her etabın birincisine bin TL ve madalya, ikincisine 750 TL ve madalya, üçüncüsüne 500 TL ve madalya verildi. Takım olarak ise genel klasman takım kupa birincilerine 3 bin TL, ikincilerine 2 bin 250 TL, üçüncülerine bin 500 TL verildi.