İl Müdürümüz Yavuz Gürhan, Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“Down sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’nde down sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemlidir. Toplum olarak down sendromlu bireylerin de diğer insanlar gibi eşit haklara sahip olduğunun bilinmesi gereklidir. Bu anlamda down sendromlu bireylerin ayrımcılığa maruz kalmamaları için toplumumuza önemli görevler düşmektedir. Down sendromlu bireyler enerjileri, yaşam sevgileri ve eğlenceli taraflarıyla çevresindeki insanlara ve topluma örnek kimselerdir. Onların kendilerine özgü sporda,sanatta ve bilimde ilgi ve yeteneklerinin olduğunu ve istenildiğinde bu yeteneklerini geliştirebilecekleri asla unutulmamalıdır. Down sendromlu bireyler karşılıksız seven yalan söylemeyen ve sevilmeyi hak eden bireylerimizdir. Tüm down sendromlu vatandaşlarımızın hayata sımsıkı sarılması, hiçbir önyargı ve ayrımcılığa tabi tutulmadan yaşam sürmesi toplum olarak hepimizin sorumluluğudur.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü vesilesiyle down sendromlu bireyler ve değerli ailelerine sağlıklı huzurlu ve mutlu bir hayat diler,sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü

              Yavuz GÜRHAN