Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın her yıl olduğu gibi bu yılda Antalya'nın 19 ilçesinde 40 branşta 518 antrenör ile yaz dönemi Gsb Spor Okulları startını açılışla verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Gsb Yaz  Spor Okulları projesi ile birlikte Antalya’nın 19 ilçesinde, 40 farklı spor dalı, 518 uzman antrenör Antalyalı çocuk ve genci sporla buluşturacak. Antalya Spor Salonu’nda düzenlenen Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Okulları açılış törenine; Vali Vekili Yalçın Sezgin, Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, antrenörler, çocuklar ve aileler katıldı.


Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Okulları ile GSB Engelsiz Spor Okulları, yaz dönemi kurslarına kayıtlar başladı. Antalya'nın 19 ilçesinde gerçekleştirilecek yaz dönemi kursların tanıtım etkinliği, Antalya Spor Salonu'nda yapıldı.  Gençler tarafından hazırlanan kaykay, bisiklet ve basketbol akrobasi gösterileri izleyenlerin beğenisine sunuldu. Ayrıca Judo,Teakwondo sporcuları branş tanıtım gösterisi yaptı. 

Spora gönül verenlerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Vekili Yalçın Sezgin; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Spor Okulları çocuklarımız için altın bir fırsat. Açılan Spor Okulları ile çocuklarımız sporla buluşacak, bu da onların yaşam kalitesini geliştirerek sağlıklı bir bedene sahip olmalarını sağlayacaktır. Biliyoruz ki spor birey için kaliteli bir yaşamın ana koşuludur. Ayrıca bir ülkenin gelişmişlik ve kalkınmasında da çok önemli olan ön koşullardan bir tanesidir. Çünkü spor; insanları sevgide, mutlulukta ve sağlıkta buluşturur. Çocuklarımız artık sahalarda ve salonlarda olacak. Kıymetli antrenörlerimizle birlikte en azından bir branşta spor yapacaklar. Biz spor sevgisini ve alışkanlığını çocuklarımıza kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bunu başarabilirsek yavrularımızın hayatı çok güzel bir şekilde ilerleyecek. Bu nedenle de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın başlatmış olduğu projeyi; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ile birlikte daha da ileriye taşıyacağız. Antalya’da yüz binlerce çocuğumuzu sporla buluşturacağız. Biz Antalya Valiliği olarak sporu desteklemeye her zaman devam edeceğiz.” dedi.
Valimiz Ersin Yazıcı’nın önderliğinde başlatılan ASİST Projesi ile Antalyalı çocukları sporla buluşturduklarını ifade eden Vali Vekili Sezgin; “ASİST Projemiz ile pek çok okulda çocuklarımızı bir branşta sporla buluşturduk. Bu yolla çocuklarımızın boş zamanlarında ekranla buluşması yerine akranlarıyla buluşmasını hedefledik. Çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzaklaşarak, yaşıtlarıyla ve sporla iç içe olmasını sağlamaya devam ediyoruz. ASİST Projesi’ni de, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bugün uygulamaya başlattığı Spor Okullarının bir tamamlayıcısı olacak diye düşünüyorum. Bu proje beden eğitimi öğretmenlerimizin desteği ve antrenörlerimizin katkısı ile 40 farklı spor dalını çocuklarımıza tanıtacak. Ben projeye destek olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Çocuklarımızın mutlu ve keyifli bir yaz tatili geçirmelerini diliyorum.” şeklinde konuştu. 

Etkinlikte konuşan Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, 300 518 antrenör ile 40 branşta spor kurslarının faaliyetlerine başlayacağını söyledi. Gsb Yaz Spor okullarında 12 engelli branşı olduğunu ve sporda asla engel tanımadıklarını belirten Gürhan, “Gsb spor okullarının kışında sürdüğünü fakat eğitim ve öğretimin bitmesiyle birlikte yaz okullarına ilgi daha çok artıyor, buda sporun gelişimi için önemli bir gelişmedir. Antalya'da çocuk, genç spor yapmayan, hayatında herhangi bir spor branşıyla ilgilenmeyen kalmayana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çocuklarımızın tatilde zamanını farklı branşlarda antrenörlerimiz eşliğinde spor yaparak geçirmelerini istiyoruz" dedi.

Öğretim yılının sona ermesiyle tatile çıkan öğrencileri, ücretsiz yararlanabilecekleri GSB Spor Okulları’na davet etti. Gürhan GSB Spor Okullarının çocuk ve gençlerin spor aracılığıyla sosyalleşmesini ve spor yapma alışkanlığı kazanmasını çok önemsediklerini söyledi. Gürhan "Biz  yaza hareketli girmek ve bu spor hareketiyle sporu tabana yaymak istiyoruz. Gençler, ilçe müdürlüklerimizden, internet sitemizden veya antrenörlerimizden bize ulaşarak başvurularını yapabilir, böylece istedikleri branşta spor yapabilir." diye konuştu.