Milli Tekvandocu Cumhurbaşkanı'na Verdiği Sözü Tutacak

‘23. Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası’nda 57 kilo büyüklerde dünya 2.’si olan 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Hatice Kübra İlgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği olimpiyatlarda derece sözünü 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda tutacağını söyledi

26 OCAK 2018 / Betül KAPLAN

‘23. Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası’nda 57 kilo büyüklerde dünya 2.’si olan 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Hatice Kübra İlgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği olimpiyatlarda derece sözünü 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda tutacağını söyledi.

‘23. Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası’nda  57 kilo büyüklerde dünya 2.’si olan 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Hatice Kübra İlgün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği olimpiyatlarda derece sözünü 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda tutacağını bildirdi. Tekvando Federasyonu tarafından Antalya Spor Salonu'nda düzenlenen ve Türkiye'yi tekvando sporuyla tanıştıran merhum İsmet Iraz'ın adına düzenlenen şampiyonaya, 74 ilden 570'i kadın bin 520 sporcu katıldı. Erkek ve kadınlarda 8'er kategoride müsabakaların yapılacağı şampiyona, 28 Ocak Pazar günü sona erecek.
Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, İsmet Iraz Türkiye Büyükler Tekvando Şampiyonası’nın Antalya Spor Salonu’nda başladığını belirtti.
Türk tekvandosun duayeni İsmet Iraz’ın adını yaşatmaya çalıştıklarını dile getiren Şahin,”Onuhiçbir zaman yaptığı hizmetleri unutmayacağız. Yaş aralığımız 16 ile 35’dir. Dünyadaki en zor kategoridir. Bu kategorinin 2018 yılı içinde yapılacak bütün uluslararası şampiyonalarda yarışmaya katılacak sporcuların seçimi noktasında yapılan şampiyonadır. Erkek ve kadın 1600’e yakın sporcumuz var. Lisanslı sporcu sayımız 400 bini aştı. 100 bine yaklaşan aktif sporcu grubumuz var”dedi.
 
‘DÜNYA İKİNCİSİ OLDUK’

2017 yılında Türkiye 182 ülke içinde Türk tekvandosunun dünya ikincisi olduğunun altını çizen Metin Şahin, “Tarihe altın harflerle adımızı yazdırdık. Büyük başarılara imza atıyoruz. Gençliğin iyi vatandaş olması yolunda, kötü alışkanlıklara kapılmaması için projeler uyguluyoruz. Mültecilerle ilgili Kilis’te 600 sporcuyu çalıştırıyoruz.”dedi.
 
‘HEDEF OLİMPİYATLAR’

4 olimpiyatta 6 madalya kazandıklarını kaydeden şahin, “Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları. Bütün hazırlıklarımız oraya yönelik yapılıyor. Altım madalya kazanmak için çalışıyoruz. Desteklerini esirgemeyen Bakanlığımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum”ifadelerine yer verdi.

‘CUMHURBAŞKANINA VERDİĞİM SÖZÜ TUTACAĞIM’

12 Türkiye Şampiyonluğu bulunan Hatice Kübra İlgün, yeni müsabakadan gelmeleri ve yorgun olmaları nedeniyle bu turnuvada yer alamadıklarını belirtti.13 yaşında bacak boyunun uzun olması nedeniyle tekvando sporuna yönlendirildiğini aktaran İlgün, “Büyüklerde 2017 yılında dünya ikincisi oldum. Çeşitli şampiyonalarda birinciliğim var. Önümüzdeki mayıs ayında Avrupa Şampiyonası var, oraya hazırlanıyorum. Orada şampiyon olup, ardından 5 adet Gran Prix’e gireceğiz. Burası olimpiyatlar için önemli puanlar veriyor. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemi temsil etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Bursa ziyaretinde değerli sporcuları ödüllendirmişti. O zaman ben Avrupa üçüncüsü olmuştum. Cumhurbaşkanımız o zaman benden, büyüklerde dünya şampiyonasında ve olimpiyatlarda derece sözü almıştı. Dünya derecesi sözümü yerine getirdim. Şimdiki hedefim olimpiyatlarda derece yapmak. Cumhurbaşkanımıza o sözümü de yerine getirmek istiyorum. O sözümü de tutacağım” diye konuştu.